Македонската филхармонија со гордост го најавува почетокот на соработка со престижната компанија, винаријата „Тиквеш“, една од најдобрите винарии, но и воопшто компании во Македонија, па и пошироко. По тој повод, денеска во просториите на Македонската филхармонија се одржа прес-конференција, на која говореше и директорот Виктор Илиески...

Билетите за концертот по повод Денот на вљубените - MURDER BALLADS, кој ќе се одржи на 14 февруари 2018, ќе бидат пуштени во продажба од денес (22.01.2018). Билетите, по цена од 800 и 1000 денари, ќе можат да се набават на билетарницата на Македонската филхармонија, секој ден од 10:00 до 20:00 часот и во сабота од 10:00 до 14:00 часот...

Драги вљубеници во најубавата уметност - музиката!   Почитувана публико, драги наши соработници, поддржувачи, партнери, донатори - нека биде новата 2018 година и за вас исполнета со радост и насмевки, и се разбира, со многу музика...

(Обраќање на Марко Коловски по повод 73-от роденден на Македонската филхармонија)   Имам посебна чест вечерва, на роденденот на нашата и вашата Македонска филхармонија, да ви се обратам. Честа е посебна од една сосема разбирлива причина: столбот на нашата музичка култура, оркестарот со кој раснеа и израснаа генерации наши сограѓани, со кој раснеа и израснаа во големи македонски и светски исполнителски имиња речиси сите наши истакнати музички уметници и диригенти, и конечно, со чијашто помош се раѓаа, а потоа допираа до нас речиси без исклучок оркестарските композиции на сите генерации македонски композитори - значи, овој, како што со право го нарекуваме ’рбет на македонската музичка култура, дури во годинава кога го слави својот 73 роденден конечно влезе во свој дом...

На 3 декември во 20 часот, во големата сала на Македонската филхармонија, ќе гостува реномираниот Црногорски симфониски оркестар. Диригент е Русинот Григориј Краско, со зад себе импресивна кариера. Бил концертмајстор во оркестарот на славниот Бољшој театар, потоа станува концертмајстор на Московската филхармонија и водач на камерниот оркестар „Московски филхармоничари“...

Утре, 20 ноември, е Меѓународниот ден на детето, востановен 1954 година од УНИЦЕФ - фондот на Обединетите нации кој се грижи секое дете во светот да ги ужива своите права, да расте и да се развива до својот полн потенцијал. Македонската филхармонија уште вчера со концертот „Магичен глас“ и полното гледалиште детски насмевки и радост, го чествуваше овој голем ден и јасно упати порака дека секое дете во светот треба да ги ужива своите загарантирани права пропишани со Декларацијата за правата на детето, а со тоа и правото на музика...

Македонската филхармонија и Младинскиот културен центар со нескриена возбуда ви го најавуваат десеттото, јубилејно издание на супер настанот „Види музика, слушни слика, добиј книга“.   Годинава, мултимедијалниот перформанс ќе биде посветен на една од најдобрите музички групи на сите времиња - „Пинк Флојд“! Љубителите на музиката на магичниот англиски бенд ќе имаат можност да ги слушнат најдобрите композиции од неговото богато и влијателно творештво, аранжирани за симфониски оркестар...

Ве известуваме дека од вторник (2 мај), ќе бидат пуштени во продажба билетите за свеченото отворање на новата концертна сала на Македонската филхармонија. Билетите ќе бидат по цена од 2.500 и 3.000 денари, а ќе можат да се набават на билетарницата во Дом на АРМ, секој ден од 10 до 16 часот...

„ББ“ е насловот на претстојниот симфониски концерт на Македонската филхармонија кој ќе се одржи на 5 мај (петок) во Дом на АРМ во 20 часот. Како солист ќе настапи врвниот фински пијанист Оли Мустонен кој има уникатно место на денешната музичка сцена...